Wierzba wyrośnie nawet z patyka pędu.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Wykorzystując ten fakt, zdołamy z niej skomponować niesłychane modele płotu. Z tej przyczyny nasz żywopłot zdobędzie niepowtarzalny wygląd a także będzie się faworyzować pośród płotów w otoczeniu.

Wzrastające na polach oraz mokrych łąkach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w lokalnych parkach. Umiłowaliśmy je za naturę i wiosenne kiciusie. Nie są pracochłonne, żądają tylko multum nawodnienia i nie dużo światła. Zaspokoją się niejako wszystką glebą.

Malutko roślin potrafi także równie błyskawicznie regenerować utracone odnogi oraz odrośle. Wierzby ogromnie swobodnie odbudowują także swój system korzeni. Wystarczy, iż ucięty bądź nawet złapany odrost zagłębiony w mokrej ziemi po jakimś czasie wypuści korzenie i poda początek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, ażeby spośród wierzb robić zaplątane sztachety ogrodzeniowe czy płoty zalane liśćmi. Zapewne pożądane byłoby mieć tak innowacyjne ogrodzenie. Najprawidłowiej do stworzenia takiego płotu zastosować następujące typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, i jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te warianty wierzby na ogrodzenia mają nieco identycznych własności:

rodzą proste, długie i bardzo giętkie pędy – wskutek tego można bez trudności modelować kształt ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po obcięciu- w krótkim czasie możemy wypleść skończone przęsło na ogrodzenie;
niebywale swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do instalacji takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Gdy mamy już pomysł na formę płotu, musimy postarać się o adekwatne wierzbowe gałęzie na płot. Niestety, wyszukanie ich w wymogach typowych jest problematyczne, bo dziko narastające krzaki nieczęsto wypuszczają niezmiernie długie oraz prostolinijne pędy. Najakuratniej jest przewidzieć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało poczekać nieco latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy najsampierw miejsce w skwerze, troszkę przez nas odwiedzane a także najmniej widoczne.Wiosenką, w marcu lub w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, spośród których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy otrzymać z dziko wzrastających roślin. Nim zasadzimy powinno się je namoczyć na 24 godziny w wodzie, by się poprawnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak by górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny prędko się zagęszczają, przeto powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy względnie dwa poobalamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosną następnego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy sporadycznie przewyższają 2m, wobec tego na dłuższe musimy zaczekać choć jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku do kilkunastu gałązek, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s